Humerus to łacińska nazwa kości ramiennej. I to chyba jedyna kość w ciele człowieka z poczuciem humoru :)
Gdyby pokusić się o definicję masażu klasycznego, można by skrótowo zapisać, że jest to zastosowanie ściśle określonych technik manualnych z zachowaniem ciągłości powłok skórnych, wykonanych nieuzbrojoną dłonią, oddziałujących na poszczególne tkanki ustroju żywego, przy biernym zachowywaniu się pacjenta, a wszystko to w celu osiągnięcia efektu terapeutycznego. Oczywiście jest wiele rodzajów masażu. Ogólnie można podzielić go na masaż leczniczy, sportowy i higieniczno-kosmetyczny.
Początki masażu to zapewne czasy tak odległe jak początki rodzaju ludzkiego i chyba nikt nie jest w stanie wskazać konkretnego punktu w przeszłości. Pierwszymi masażystkami były zapewne nasze pramamy, które otaczały swoje dzieci opieką. Dotyk, głaskanie i rozcieranie stłuczeń to przecież też masaż. Był on też zapewne elementem rytuału w wielu pierwotnych kulturach. Pierwsze spisane wzmianki pochodzą sprzed 5000 lat z kultury starożytnych Chin.
Oferuję Państwu masaż leczniczy, rehabilitacyjny i odchudzający oraz drenaż limfatyczny.
Masuję zarówno osoby zdrowe, a jedynie uskarżające się na jakieś dolegliwości (najczęściej ze strony kręgosłupa) jak i chore (stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, stany obniżonego napięcia mięśniowego). Moja najmłodsza pacjentka miała 9 miesięcy, a najstarsza ponad 90 lat.
Nie. Chwyty masażu stosuje się na nagie ciało, ale w czasie zabiegu tylko masowane partie ciała pozostają odsłonięte. Części niemasowane są przykryte dla zachowania ciepła i komfortu pacjenta. Pracę zaczynam, gdy pacjent już się przygotował i leży na stole do masażu.
Każda część ciała może być poddana zabiegowi masażu: grzbiet i kręgosłup, kończyny, kark, głowa, klatka piersiowa, powłoki brzuszne. Najczęściej wykonywany jest masaż grzbietu i kręgosłupa, bo pacjenci powszechnie zgłaszają się z tego typu problemami - efekt współczesnego trybu życia.
Przed masażem jest czas na zadawanie wszelkich pytań odnośnie zabiegu. Podczas masażu należy się rozluźnić. Wielu ludzi po prostu zamyka oczy i odpoczywa. Można rozmawiać lub milczeć - wszystko zależy od upodobań pacjenta. W czasie zabiegu masażysta może prosić o zmianę pozycji (np. podniesienie ramienia). Ważne jest informowanie masażysty o odczuciach dotyczących intensywności wykonywanych technik.
Masaż jest bardzo dobrym sposobem regeneracji całego organizmu. Jeśli przyjąć, że 8 godzin snu pozwala w połowie powrócić do pełni sił, to 30-40 minut masażu grzbietu i kręgosłupa da podobny efekt. Inne działania, które pomagają w pełni wypocząć, to prawidłowa dieta (25%), 30-minutowy spacer (25%), półgodzinna drzemka (10%), prysznic zmiennocieplny (10%). Natomiast alkohol będzie znacznie wydłużał powrót do pełni sprawności psycho-fizycznej.
Ogólnie masaż przyspiesza procesy biochemiczne zachodzące w naszym organizmie. Następuje poprawa ukrwienia, odżywienia i utlenowania całego ciała oraz wyrównanie czynności wydzielniczych wszystkich gruczołów i narządów. Minutowa pojemność wyrzutowa serca rośnie, a w związku z tym zwiększa się wydolność całego organizmu. Następuje normalizacja przemian wewnątrzkomórkowych i oczyszczenie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii.
Bezpośrednio po zabiegu można odczuwać zwiększone parcie na pęcherz, co jest normalną reakcją. Po masażu należy odpocząć 15-20 minut i nie narażać miejsc masowanych na gwałtowne oziębienie. A później należy normalnie korzystać z życia...
Z masażu może korzystać prawie każdy. Lista przeciwwskazań nie jest zbyt długa, a wymienione powody występują stosunkowo rzadko.
By jednak formalnościom stało się zadość, należy te podstawowe wymienić:
- ryzyko krwawienia (np. nieleczone wrzody żołądka, kamica nerkowa i wątrobowa, stany zapalne dróg żółciowych - przeciwwskazany masaż powłok brzusznych, świeży stan po ekstrakcji zęba - przeciwwskazany masaż karku),
- miesiączka,
- gorączka (temperatura powyżej 38ºC),
- choroby zakaźne,
- ostre stany zapalne,
- choroby skóry z pęcherzami, wypryskami i przerwaniem ciągłości skóry,
- bardzo zaawansowana miażdżyca,
- łamliwość kości i zaawansowana osteoporoza,
- zapalenie szpiku kostnego z przetokami,
- niewygojone stany ropne,
- zapalenia żył,
- świeże zakrzepy,
- toczące się obecnie choroby nowotworowe (ale tu przeciwwskazanie jest względne),
- ciąża (tu również przeciwwskazanie jest względne).
Należy zadbać o higienę całego ciała i być co najmniej 2 godziny po posiłku. Warto mieć przy sobie dokumentację lekarską z wcześniej prowadzonego leczenia (np. wyniki badań USG lub Rtg).
Masaż – jeśli uwzględnia się przeciwwskazania – jest bardzo bezpiecznym, nie dającym powikłań i nieobciążającym środkiem leczniczym. Przy pierwszych kilku zabiegach może dojść do pozornego pogorszenia stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta, jednak jest to reakcja normalna. Do najpowszechniejszych skutków ubocznych nieodpowiednio wykonanego masażu należą zadrapania i sińce.
Najlepiej skończyć odpowiednią szkołę i uzyskać tytuł technika masażysty wraz z prawem do wykonywania zawodu. Ja ukończyłem Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni.
Masaż leczy bądź też łagodzi szerokie spektrum chorób i zaburzeń. Jako pierwsze pewnie przychodzą na myśl bóle mięśniowe, nadwaga i otyłość oraz zniekształcenia kręgosłupa (np. skoliozy) i wady postawy. Pewnie jeszcze ktoś dorzuciłby bóle głowy i obrzęki limfatyczne. Ale lista dolegliwości, w których masaż jest skutecznym elementem terapii jest znacznie dłuższa i przykładowo są to (za Adamem Zborowskim, Masaż w wybranych jednostkach chorobowych):
- choroby układu oddechowego (przewlekły nieżyt oskrzeli, rozstrzenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, rozedma płuc, zapalenie płuc, zwłóknienie płuc, zapalenie opłucnej),
- choroby układu pokarmowego,
- choroby serca i naczyń,
- choroby układu moczowego,
- zaburzenia neurologiczne i choroby neuronów ruchowych (porażenia, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, rwa kulszowa i barkowa),
- blizny pooperacyjne i stany po urazach (np. oparzenia i odmrożenia, skręcenia, zwichnięcia, złamania),
- choroby reumatologiczne (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – ZZSK, reumatoidalne zapalenie stawów – RZS, młodzieńcza kifoza - choroba Scheuermanna),
- choroby genetyczne np. pląsawica Huntingtona, mukowiscydoza,
- zespoły chorobowe wieku podeszłego.
Masaż może być też pomocny w czasie ciąży i połogu (np. likwidowanie rozstępów).